Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości „Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko”

Kontaktul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 37 15
+48 516 638 621
e-mail: imsert@umk.pl

Dyrektor Centrum

fot. Andrzej Romański/UMK

Sławomir Wacewicz posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa i jest profesorem nadzwyczajnym językoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest współzałożycielem i obecnym kierownikiem Centrum Badań nad Ewolucją Języka UMK (http://cles.umk.pl), międzynarodowej grupy badawczej prowadzącej nowatorskie, interdyscyplinarne badania nad szeregiem tematów z zakresu ewolucji języka i interakcji międzyludzkich.

Nadrzędną perspektywą w badaniach dr Wacewicza jest rachunek kosztów i korzyści komunikacji, a kluczowym pytaniem – ewolucyjna stabilność najwcześniejszych form języka. Konsekwentnie stosował tę ewolucyjną perspektywę do badania szeregu zjawisk związanych z komunikacją cielesną, tj. komunikacją z wykorzystaniem własnego ciała. Co najważniejsze, jego praca odegrała kluczową rolę w nakreśleniu roli pantomimy i gestów w ewolucji języka. Skupił się zarówno na definicyjnych aspektach pantomimy, jak i jej potencjalnej roli jako prekursora pełnoprawnego języka, a także przeprowadził eksperymentalne prace nad tym, jak użycie pantomimy zmienia się w wyniku powtarzających się interakcji. Inny wątek jego pracy dotyczy roli oczu (w tym ich szerokiego kształtu i jaskrawo zabarwionej twardówki, cech różniących się u ludzi w porównaniu z innymi małpami) i sygnalizacji spojrzeniem w interakcji. Wreszcie, teoretyczna integracja jego własnych wyników z wynikami grupy CLES i innych naukowców zajmujących się ewolucją języka doprowadziła go do sformułowania koncepcji „platformy zaufania” jako głębokiej cechy konstrukcyjnej języka i podstawowego warunku ewolucyjnego pojawienia się.

Sławomir Wacewicz kieruje obecnie projektem „Twardówka człowieka: rola zabarwienia i kontrastu w postrzeganiu oczu innych” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, a także pełni rolę mentora w kilku finansowanych zewnętrznie projektach doktorskich i podoktorskich realizowanych przez międzynarodowych członków CLES.

Badania Sławomira Wacewicza zaowocowały dwiema książkami i ponad 60 artykułami naukowymi w zebranych tomach i czasopismach, takich jak Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, PLoS One, Scientific Reports, Behavioral Ecology and Sociobiology, Language and Cognition, Language and Communication, Language Sciences, Linguistics and Philosophy, Journal of Language Evolution, Biolinguistics, Biosemiotics czy Interaction Studies.

Sławomir Wacewicz wniósł wkład w społeczność badaczy ewolucji języka, zasiadając w komitecie naukowym konferencji JCoLE 2022 i Evolang 2024, a także będąc założycielem serii konferencji Protolang, przewodniczącym komitetu lokalnego konferencji Evolang 2018 oraz redaktorem naczelnym czasopism Interaction Studies i Journal of Language Evolution. Jego praca w komisjach obejmowała m.in. pełnienie funkcji wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Nauk Ewolucyjnych i Humanistycznych (PTNCE), pracę w zespole doradczym ds. wykazów czasopism naukowych dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członkostwo w „think tanku” KIK Toruń (Uniwersytecka Rada Analiz Strategicznych) czy pracę jako wiceprzewodniczący ds. oceny wniosków w programie stypendiów podoktorskich MSCA w ramach programu Horyzont Europa.