Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości „Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko”

Kontaktul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 37 15
+48 516 638 621
e-mail: imsert@umk.pl

Wydarzenia naukowe

13th Experimental Archaeology Conference #EAC13

W dniach 1-3 maja 2023 roku dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK, członek naszego Zespołu PAST, zorganizował w Toruniu Światowy Kongres Archeologii Eksperymentalnej.

Kongres miał charakter hybrydowy (in person i online). Było to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Łącznie, podczas dwóch dni obrad zaprezentowano 72 referaty oraz 12 posterów. Uczestnicy biorący udział w konferencji reprezentowali instytucje naukowe i muzealne z całego świata, m.in. z takich państw jak: Dania, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Grecja, Francja, Belgia, Litwa, Łotwa, Czechy, Ukraina, Kazachstan, Rumunia, Gruzja, Armenia, Indie, Chiny, Tajlandia, Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia oraz Argentyna. Całe wydarzenie było transmitowane on-line na kanale youtube.com.

W Kongresie wzięło udział 61 osób, które brały czynny udział na miejscu w Toruniu oraz ponad 110 osób biorących udział zdalnie. Dzięki transmisji całego wydarzenia on-line na platformie youtube.com wygłaszane referaty słuchało w jednym momencie nawet około 500 osób, zaś łączną liczbę osób uczestniczących w konferencji w trakcie dwóch dni trwania obrad szacuje się na około 2500. W trakcie trwania Kongresu relacja z konferencji na kanale youtube.com została otwarta blisko 8800 razy.

Kongres odbył się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i przy dofinansowaniu (między innymi) ze strony Prezydenta Miasta Torunia Michała Zalewskiego.

Kongres dofinansowały także “Polsko-Amerykańska Fundacja Freedom“, oraz funkcjonująca w York University (UK) “EXARC-YEAR Centre: Support Ukraine Network (SUN)” (https://exarc.net/ukrainesupport), dzięki którym możliwy był udział w obradach delegacji naukowców z Ukrainy.

Wszystkie prezentacje, które wygłoszono na Kongresie (85 referatów i posterów) można obecnie wysłuchać na kanale YouTube, pod adresem: https://www.youtube.com/c/ExarcNetofficial.

Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia można również znaleźć na oficjalnej stronie www: https://exarc.net/meetings/eac13

Relacja z konferencji została opublikowana w czasopiśmie EXARC: https://exarc.net/issue-2023-3/mm/conference-review-eac13

Kongres był promowany na całym świecie i w wielu miejscach/ośrodkach, np. w czasopiśmie Mesolithic Miscellany:  https://mailchi.mp/5d5bf96f491d/mesolithic-miscellany-monthly-november-2022?e=17cd9aac40

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Corpus Politicum: Body Politics Through History

W dniu 05.12.2023 w Budynku Collegium Maius odbyła się konferencja Corpus Politicum: Body Politics Through History organizowana przez nasze Centrum we współpracy z University of Roehampton oraz London Metropolitan University. Dokładny program konferencji tutaj!


Warsztaty ESEP 2021 (Experimental Semiotics and Evolutionary Pragmatics

Serdecznie zapraszamy na warsztaty ESEP, które odbędą się w dniach 26-28 sierpnia 2021 roku. Więcej informacji


Prelekcja w ramach cyklicznego seminarium Środowisko-Człowiek-Cywilizacja
Serdecznie zapraszamy na ostatnią w tym roku akademickim prelekcję w cyklu Seminarium SAS “Środowisko-człowiek-cywilizacja” pt. “Koń w czasach plemiennych i piastowskich w świetle danych historycznych, archeozoologicznych i biomolekularnych”. Wygłosi ją kierownik zespołu PAST, prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki. Odbędzie się 16 czerwca o godz. 17:00 na platformie MS Teams.


Kolejne cykliczne seminarium Science Bridges
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklicznego seminarium naukowego Science Bridges 24.05.2021 r., które odbędzie się on-line o godz. 18:00, w czasie którego prof. Paweł Sobkowicz wygłosi wykład pt.: “Science as a Social Process: Agent Based Simulations”. Więcej informacji i link do transmisji spotkania (Big Blue Button) na stronie: