Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości „Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko”

Kontaktul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 37 15
+48 516 638 621
e-mail: imsert@umk.pl

Laboratoria Badawcze

W strukturze Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości IMSErt znajdą się cztery specjalistyczne laboratoria badawcze: Future Digital Retail LAB, Geo-Social Environmental Lab, POSTCOMER oraz CLES.

Future Digital Retail Lab

Kierownik: prof. Michał Polasik

Laboratorium jest częścią Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Istnieje od kwietnia 2020 roku.

Celem utworzenia Future Digital Retail Lab było stworzenie kompletnej infrastruktury badawczej umożliwiającej prowadzenie badań nad najistotniejszymi zmianami technologicznymi i rynkowymi w obszarze sprzedaży i sklepów na świecie. W ramach projektu stworzono samoobsługowy sklep-laboratorium, w którym możliwe jest testowanie licznych elementów procesu automatyzacji sprzedaży i płatności, doświadczenia użytkownika oraz zarządzania dostawami i zaopatrzeniem.

Dzięki użyciu zestawu kamer i czujników, eye-trackerów, encefalografów mierzących emocje, systemów rozpoznawania i śledzenia osób w sklepie oraz algorytmów głębokiego uczenia, badany jest cały proces – od wyboru produktu, przez płatność, do planowania łańcucha zaopatrzenia

Klienci są monitorowani przez sieć inteligentnych kamer, a wybrane przez nich produkty są rejestrowane. Laboratorium umożliwia testowanie różnych rodzajów cyfrowych technologii (np. identyfikacji klienta przez aplikację mobilną lub biometryczne czytanie twarzy), jak również zachowań i satysfakcji klientów.

Geo-Social Environmental Lab

Geo-Social Environmental Laboratory (GSEL) to interdyscyplinarna jednostka badawcza łącząca dwie dyscypliny: geografię społeczną oraz psychologię środowiskową Naszym głównym celem badawczym jest analiza tego, jak mieszkańcy postrzegają środowisko miejskie i geograficzne oraz jak to postrzeganie wpływa na ich zachowania względem otoczenia.

Badacze zrzeszeni z GSEL skupiają się na następujących obszarach:
1. Przywiązanie do miejsca i rola fizycznych oraz społecznych cech przestrzeni w kształtowaniu się emocjonalnych więzi z miejscem.
2. Postrzeganie historii i ciągłości miejsca w kontekście wykształcania się tożsamości miejsca.
3. Postrzeganie przeszłości miast oraz sposoby, na jakie kształtuje ona nastawienia względem ich wielokulturowej przeszłości.
4. Mobilność i jej związek z emocjonalną więzią z miejscem, w tym znaczenie posiadania więcej niż jednego miejsca zamieszkania.
5. Nastawienia i zachowania prośrodowiskowe oraz ich powiązania z postrzeganiem miejsca oraz tożsamością społeczną i narodową.
6. Postrzeganie zmian miejsca, w tym zmian związanych z procesami rewitalizacji zaniedbanych przestrzeni miejskich.
7. Wpływ rozwoju turystyki na transformację przestrzeni miejskich.
8. Socjoekonomiczne i środowiskowe determinanty sposobow spędzania czasu wolnego

Laboratory for the Study of Collective Memory in Post-communist Europe

Niebawem minie ćwierć wieku od pamiętnych wydarzeń przełomu lat 1989-1991. Po kolei, jak domki z kart, upadły reżimy komunistyczne, a w krajach dawnego bloku rozpoczęła się tzw. transformacja ustrojowa. Początkową euforię mas protestujących rychło zastąpiły mozolne budowanie trwałych demokratycznych instytucji, państwa prawa i dobrze funkcjonującej gospodarki rynkowej, a także towarzyszące tym procesom koszty społeczne. Podobnie jak każdy kraj komunistyczny miał swoją specyfikę, tak i każda postkomunistyczna transformacja ustrojowa przebiegła różnie, prowadząc nie zawsze i nie wszędzie do tych samych skutków. Istnieje jednak wiele wspólnych cech, a z pewnością jedną z nich jest stałe odnoszenie się do komunistycznej przeszłości i spojrzenie przez jej pryzmat na problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości.

Właśnie to przekonanie leży u podstaw naszej pracy. Naszym zamiarem jest, aby na podstawie zakrojonych na szeroką skalę badań z zakresu różnych dyscyplin naukowych opracować w ujęciu porównawczym, obejmującym swym zasięgiem obszar od Rosji po Albanię, problematykę pamięci zbiorowej (p)o komunizmie. W praktyce chodzi nam o to, aby zbierać, systematyzować i archiwizować wiedzę oraz prowadzić empiryczne i teoretyczne badania na temat pamięci zbiorowej w Europie postkomunistycznej, a także upowszechniać efekty badań przez współpracę międzynarodową i publikacje o takim zasięgu. W tym celu, na podstawie uzyskanego od Narodowego Centrum Nauki grantu nr 2011/03/D/HS2/06170 powołaliśmy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Pracownię Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie – w skrócie POSTCOMER.

Jesteśmy grupą badaczek i badaczy specjalizujących się w różnych dyscyplinach nauk społecznych i szeroko pojętej humanistyki, a w naszej Pracowni chcemy podejmować dogłębną analizę pamięci zbiorowej (p)o komunizmie, kładąc nacisk na interdyscyplinarny i porównawczy charakter naszej pracy. Problematyka pamięci zbiorowej o komunizmie była nieraz przedmiotem badań wielu badaczy, ale dokonywano tego w sposób fragmentaryczny, poddając analizie tylko jeden segment społeczny lub jedną kwestię, np. lustrację, oraz ograniczając się przeważnie do jednego lub najwyżej kilku krajów. Naszym zamiarem jest rozszerzyć spektrum analizy zarówno przestrzennie, jak i problemowo. Rzecz jasna, zamierzamy skupić nasze wysiłki badawcze na analizie oficjalnych dyskursów pamięci, tj. polityki historycznej, edukacyjnej i kulturalnej prowadzonej przez różne instancje państwowe. Chcemy jednak przyjrzeć się z bliska także innym praktykom pamięciowym i innym obszarom pracy pamięci, często sprzecznym z oficjalnym dyskursem. Ponadto, pragniemy spoglądać na pamięć zbiorową z różnych punktów widzenia: nie tylko mężczyzn, ale też kobiet, nie tylko polityków, ale także zwykłych „zjadaczy chleba”, nie tylko intelektualistów czy zawodowych historyków, ale także młodych uczniów, nie tylko tych w większości, ale także tych będących mniejszością.

Wreszcie, mamy nadzieję, że zebrany materiał empiryczny pozwoli nam podejmować problemy natury teoretycznej w celu uporządkowania dotychczasowej wiedzy oraz wzbogacenia jej o nowe koncepcje i ujęcia metodologiczne. Tę pracę zamierzamy rozpocząć od uporządkowania chaosu terminologicznego dotyczącego tzw. postkomunizmu. Efektem ma być wypracowanie i opublikowanie w ogólnodostępnej wersji internetowej Leksykonu zawierającego podstawową terminologię dotyczącą kwestii postkomunizmu oraz pamięci (p)o komunizmie. Tym samym, liczymy na to, że nasza praca badawcza nie tylko pomoże lepiej zrozumieć podstawy, funkcjonowanie i kontekst społeczno-polityczny pamięci zbiorowej w postkomunistycznej Europie, ale także doprowadzi do dalszego rozwoju dyskusji teoretycznych wokół tej problematyki.

Centre for Language Evolution Studies

Centre for Language Evolution Studies (CLES), założone w roku 2012 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się przede wszystkim badaniami nad ewolucją języka oraz takimi zagadnieniami lingwistycznymi jak uprzejmość, komunikacja za pośrednictwem urządzeń, symbolika dźwięku, gesty. Przeprowadzamy badania we współpracy z partnerami zagranicznymi z Uniwersytetów w Lund, Wiedniu, Rzymie, Tubingen, Australii i Lizbonie.

CLES poszukuje odpowiedzi na pytania takie jak: Jak powstał język? Jak ewoluował? Czy miało miejsce przejście pomiędzy niewerbalną, a werbalną (proto)komunikacją? Czy nowoczesne media zmieniają sposób, w jaki się komunikujemy? A także wiele innych.

Laboratorium CLES mieści się w budynku Collegium Maius na pięknej toruńskiej Starówce. Posiada wyposażenie takie jak eye-tracker EyeLink 1000 Plus, zestaw do biofeedbacku, zestaw do motion capture Rokoko Smartsuit Pro, w pełni wyposażone studio audiowizualne, a także szereg licencji na oprogramowanie, w tym E-Prime z Chronosem, LabVanced, nVivo, czy SPSS. Jesteśmy częścią Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza.