Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości „Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko”

Kontaktul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 37 15
+48 516 638 621
e-mail: imsert@umk.pl

Media

1. Polecamy artykuł Polityki zatytułowany “Polscy antyszczepionkowcy” dotyczący awersji do szczepień na COVID-19 (i nie tylko) wśród niektórych Polaków, gdzie m.in. znajdziemy komentarze dr. Adriana Wójcika, kierownika zespołu PSE.

2. Zapraszamy do zapoznania się z arcyciekawym wywiadem z kierownikiem zespołu PAST, prof. Danielem Makowieckim zatytułowanym “Jesiotr na lasso i szpik z ogniska. Poznajcie kuchnię pierwszych Piastów i porzućcie stereotypy”, w którym opowiada o nawykach dietetycznych mieszkańców Polski epoki Piastów oraz rozprawia się z popularnymi stereotypami na ten temat.

3. Prezentujemy rozmowę z prof. dr. hab. Przemysławem Żywiczyńskim, członkiem zespołu EVO i kierownikiem Priorytetowego Zespołu Badawczego Center for Language Evolution Studies, na temat słów opowiedzianych gestem. Rozmawia Marcin Behrendt.

4. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z dr hab. Justyną Chodkowską-Miszczuk, prof. UMK oraz dr. hab. Krzysztofem Rogatką, prof. UMK z zespołu PSE. W rozmowie uczestniczy również inż. Tomasz Starczewski. Wywiad na temat Odnawialnych Źródeł Energii przeprowadził Marcin Behrendt.

5. Gorąco zachęcamy do pobrania i przeczytania podręcznika wiedzy o zmianie klimatu. Jest to niewątpliwie lektura bardzo ważna, ponieważ opisuje zagadnienie, które istotnie nas dotyczy. Niezmiernie miło jest nam ogłosić, że autorem jednego z rozdziałów jest członek naszego Centrum, kierownik Zespołu PSE (https://imsert.umk.pl/centrum/zespol-pse/), dr Adrian Wójcik. Aby pobrać książkę kliknij TUTAJ.


6. 
Profesor Anna-Branach Kallas z Zespołu KNOW (Knowledge Complexity and Memory) na temat swojego pobytu na Uniwersytecie w Toronto w ramach Programu im. Bekkera, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Zachęcamy do przeczytania:

https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/literaturoznawcze-badania-stypendystki-nawa-na-uniwersytecie-w-toronto

7. Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości IMSErt, dr hab. Adam Kola, prof. UMK, przygotował tekst Memory Studies for the Future. Remembering (COVID-19) as Survival Value na temat pamięci jako wartości ważnej dla społeczności w kontekście Covid-19. Artykuł został opublikowany na blogu Centre for Interdisciplinary Research (ZiF), Institute for Advanced Studies, członka prestiżowej sieci UBIAS. ZiF pracuje nad projektem poświęconym światu po pandemii, zatem to zaszczyt być jego częścią. Zachęcamy do lektury zarówno tekstu, jak i bloga.


8. 
Wciąż ogromne zainteresowanie artykułem dr Magdaleny Krajcarz i jej współpracowników o historii kota domowego! Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi newsami:

9. Dr Adrian Wójcik w toruńskich “Nowościach” na temat teorii spiskowych w kontekście COVID-19. Zachęcamy do lektury! Wywiad można przeczytać TUTAJ.

10. National Geographic informuje o artykule naukowym poświęconym historii kota domowego autorstwa dr Magdaleny Krajcarz i dr Magdaleny Sudoł-Procyk z naszego Centrum oraz ich współpracowników. Artykuł nosi tytuł Ancestors of domestic cats in Neolithic Central Europe: Isotopic evidence of a synanthropic diet i można go przeczytać TUTAJ.

Info zamieszczone przez National Geographic można przeczytać TUTAJ.

11. Susza? Powódź? Tornado? To nie u nas, to u nich!

Dr Adrian Wójcik w wywiadzie udzielonym toruńskim Nowościom opowiada o zmianach klimatycznych. Całość można przeczytać TUTAJ.

12. Jak radzić w sobie w sytuacjach kryzysowych?

Na to pytanie odpowiada dr Adrian Wójcik, który udzielił wywiadu “Polityce”. Całość można przeczytać TUTAJ.

13. Kto nie wierzy w zmianę klimatu i dlaczego?

Prezentujemy ciekawy wykład dra Adriana Wójcika, kierownika zespołu PSE:

14. Z innej planety: konie w czasach piastowskich

Zachęcamy do wysłuchania podcastu z udziałem prof. dra hab. inż. Daniela Makowieckiego, kierownika zespołu PAST.