Celem Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości „Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko” (IMSErt – Interacting Minds, Societies, Environments) jest przekraczanie granic tradycyjnie, ideograficznie (opisowo) pojętej humanistyki i nauk społecznych w kierunku badań pionierskich, analiz big data, ilościowych i eksperymentalnych badań skupionych na nomotetycznym (tj. dążącym do formułowania prawidłowości i praw) wyjaśnieniu procesów kulturowych.
Działanie Centrum skupia się na tworzeniu projektów prawdziwie interdyscyplinarnych. Myślenie o humanistyce i naukach społecznych we współpracy z naukami przyrodniczymi i ścisłymi, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii (w tym narzędzi humanistyki cyfrowej i eksperymentalnej), pozwoli na realizację innowacyjnych projektów badawczych. Wśród dyscyplin realizujących badania w Centrum są językoznawstwo, archeologia, psychologia, studia nad historią wiedzy naukowej, studia nad pamięcią, geografia społeczna, studia środowiskowe, ekonomia, finanse i zarządzanie i inne.
Wyodrębniono pięć tematów wiodących, które będą realizowane w ramach Centrum:
-
- Past Environment, Societies and Cultures – Multidisciplinary Perspective;
- People, Space and Environment;
- Evolution of Communication Systems;
- Knowledge Complexity and Memory;
- Sustainable Development and the Society of the Future.
Jedną z inicjatyw, którą Centrum będzie realizowało, jest powołanie Foresight Lab, zajmującego się prognozowaniem przyszłości i bliską współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także szeroką współpracą międzynarodową.
Ważnym elementem funkcjonowania jednostki będzie również zachęcanie pracowników Uniwersytetu, by realizowali swoje projekty we współpracy z Centrum, jak również, by prowadzili projekty niezależne i finansowane ze źródeł zewnętrznych. Ideą Centrum jest krzewienie nowych koncepcji i sposobów uprawiania humanistyki i nauk społecznych, w silnym powiązaniu ze zdobyczami nauki światowej.